İbrahimov Zaur İbrahim oğlu ( 26 iyul 1977-ci il, Naxçıvan MR, Kəngərli rayonu) Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin Müşahidə Şurasının üzvü, “Prioritet” Sosial İqtisadi Araşdırmalar Mərkəzi İctimai Birliyinin sədri.
Həyatı
Zaur İbrahimov 26 iyul 1977-ci il, Naxçıvan MR, Kəngərli rayonunda anadan olub. Evlidir, iki qızı var.
Təhsili
1984-1994-cü illərdə Naxçıvan MR Şərur rayon Qarabağlar kəndində orta təhsil alıb.
1994-1998-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının Politologiya fakültəsinin bakalavr pilləsində təhsil alıb.
1999-2001-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının magistr pilləsində konfliktologiya ixtisası üzrə təhsil almış və fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2005-ci ildə ABŞ Beynəlxalq Respublikaçılar İnstitutunun “Təbliğat və lobbiçiliyin əsasları” və “İctimaiyyətlə əlaqələr” təlim kurslarını bitirib.
ABŞ Dövlət Departamentinin İVLP proqramının 2022-ci il məzunudur.
Fəaliyyəti:
2019-cu ildən “Prioritet” Sosial İqtisadi Araşdırmalar Mərkəzi İctimai Birliyinin sədri;
2016-cı ildən Azərbaycan Açıq Hökumət Platforması veb saytının redaktoru, Koordinator köməkçisi;
2010-2019-cu il “Konstitusiya” Araşdırmalar Fondunda vitse-prezident;
2009-2010-ci illər Azərbaycan Silahı Qüvvələrində tağım hərbi xidmət (Tağım komandiri, hərbi rütbəsi- Baş leytenanat);
2007-2009-cu illər Səhiyyə Nazirliyi İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzi “Səhiyyə Kommunikasiyası və İctimaiyyətlə əlaqələr” şöbəsinin Baş mütəxəssisi;
2006-2008-ci illər Azərbaycan Kooperasiya Universiteti, müəllim;
2005-2007-ci illər “Ayna” qəzeti, siyasi şərhçi;
2003-2005 - ci illər “Paritet” qəzeti, siyası şərhçi;
2001–2003-cü illər “Haqq Yolu” qəzeti, siyasi şərhçi;
1998-2001-ci illər “Bu Gün” qəzeti, siyası şərhçi.
İctimai fəaliyyəti:
2022-ci il USAİD tərəfindən dəstəklənən ECSOFT (Empowering Civil Society Organizations for Transparency) layihəsində “Açıq hökumətin təşviqinə dair 2020-2022-ci illər üzrə Milli Fəaliyyət Planı”nın icrasının monitorinqi layihəsinin aparıcı eksperti
2020-2021-ci il ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) Şəffaflıq Naminə Vətəndaş Cəmiyyəti (ECSOFT) layihəsi çərçivəsində təlimçi
2020-2022-ci il “Şəffaflıq Azərbaycan” (Transparency Azerbaijan) Dövlət qulluqçuları üçün antikorrupsiya və etik davranış standartları kursunda təlimçi
2019-2020-ci illər “Konstitusiya” Araşdırmlar Fondunun UNDP və AB maliyyə dəstəyi ilə icra etdiyi “Qadınların ödənilməyən qayğı və məişət işinin dəyərləndirilməsi üçün əlverişli hüquqi və sosial mühütün yaradılmasına dəstək” layihəsinin eksperti
2019-cu il "Dini ekstremizmə qarşı mübarizədə medianın və vətəndaş cəmiyyətinin rolunun gücləndirilməsi, tolerantlıq dəyərlərinin təbliği" layihəsinin eksperti
2018-ci il "Tolerantlıq" Sosial Araşdırmalar İctimai Birliyinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə icra etdiyi "Tolerantlıq mövzusunda təlim və seminarlar" layihəsində ekspert
2013-cü il “Konstitusiya” Araşdırmlar Fondunun USAİD-in maliyyə dəstəyi ilə icra etdiyi Azərbaycan Şəffaflıq Tərəfdaşlığı Layihəsində layihə rəhbəri. Layihə çərçivəsində 2012-2015-ci illər üçün Korrupsiyaya Qarşı Milli Fəaliyyət Planının icrası monitorinq edilmişdir
2012-2013-cü il “Dövlət orqanları tərəfindən göstərilən ödənişli xidmətlərin şəffaflığı və effektivliyinin artırılması” layihəsi, layihə rəhbəri
2012-ci il “Vəzifəli şəxslərin ictimaiyyətə hesabatlılığının mexanizmlərinin hazırlanması və vəkillik kampaniyası” layihəsi - layihə rəhbərinin köməkçisi
2012-ci il USAD-in “Azərbaycanda səhiyyə sistemninin gücləndirilməsi” layihəsinin eksperti (ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə)
2011-ci il “OECD-nin İstanbul anti-korrupsiya Fəaliyyət planı və QREQO-nun Azərbaycana etdiyi tövsiyələrin həyata keçirilməsinin alternativ monitorinqi” layihəsi - layihə rəhbərinin köməkçisi
2010-cu il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə icra edilən “Korrupsiya sorğusu və movcud vəziyyət üzrə illik hesabatın hazırlanması” layihəsində ekspert
2010-cu il “Konstitusiya” Araşdırmalar Fondunun həyata keçirdiryi “Qanunverciliyin anti-korrupsion ekspertizasının hazırlanması haqqında” Qanun layihəsinin hazırlanması” layihəsinin rəhbəri
2009-cu il QHT-lərin Antikorrupsiya Şəbəkəsinin həyata keçirdiyi “Ölkədə korrupsiyanın vəziyyətinə dair rəy sorğusu və illik hesabat hazırlanması” layihəsində ekspert
2008-ci il ACİ-YF-nin dəstəyi ilə Səhiyyə Nazirliyi İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzi tərəfindən həyata keçirilən “Azərbaycanda İcbari Tibbi Sığorta haqqında İctimai Dinləmələr” layihəsinin assistenti
2008-ci il “Ali təhsildə Korrupsiya: Səbəblər və nəticələr” layihəsinin eksperti
2005-ci il Dünya Bankı tərəfindən maliyyələşdirilən “Konstitusiya” Araşdırmalar Fondunun həyata keçirdiryi “Azərbaycanda kоrrupsiya: оna qarşı nеcə mübarizə aparmalı» mövzusunda radiоvеrilişlərin hazırlanması” layihəsinin rəhbəri