Nurəddin Səftər oğlu Mehdiyev
Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin Müşahidə Şurasının üzvü
06 iyul 1971-ci il tarixdə Bakı şəhərində anadan olub. 1978-1988-ci illərdə Bakı şəhəri Yasamal rayonu 20 nömrəli tam orta məktəbdə təhsil alıb.
1993-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin tarix fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
1996-2003-cü illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İqtisadiyyat İnstitutunda  elmi işçi vəzifəsində çalışıb.
2003-2004-cü illər Gənclər Təşkilatlarının Milli Şurasının İdarə Heyətinin (Məclis) sədri vəzifəsində işləyib.
2012-2021-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi yanında Gənclərlə İş üzrə İctimai Şuranın sədri olub.
2013-2017-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondunun Müşahidə Şurasının üzvü olub.
01 fevral 2008-ci il, 02 fevral 2015-ci il, 02 fevral 2017-ci il tarixlərdə gənclər siyasətinin həyata keçirilməsində uğurlu fəaliyyətinə görə “Gənclər mükafatı” ilə təltif olunub.
2017-ci ildən “Virtual Qarabağ” İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyaları Gənclər İctimai Birliyinin sədridir.
2018-ci ildən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının dissertantıdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 28 yanvar 2016-cı  il tarixli sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu” ilə təltif olunub.
22 fevral 2021-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Müdafiə naziri, general-polkovnik Zakir Həsənov tərəfindən Fəxri Fərmanla təltif olunub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 28 aprel 2021-ci  il tarixli sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin Müşahidə Şurasının üzvü təyin edilib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət nazirinin 30 dekabr 2021-ci il tarixli əmrilə 05 yanvar 2022-ci il tarixindən Ağstafa Regional Mədəniyyət İdarəsinin rəisi vəzifəsinə təyin edilib.
10 elmi, 40-dan çox müxtəlif səpkili məqalələrin müəllifidir.
Evlidir, bir qız, bir oğul övladı var.
Nurəddin Mehdiyevin rəhbərliyi ilə ərsəyə gələn işlər və həyata keçirilən layihələr:
•  “Qarabağa doğru” sənədli filmi (Azərbaycan və ingilis dilində)
• “Qafqaz Albaniyası: Gecikmiş həqiqətlər” sənədli filmi (Azərbaycan, ingilis, rus dillərində)